Ostrov Chios

Máte po celý rok v práci lidí až nad hlavu a chystáte se si během dovolené pořádně odpočinout? Pak se vydejte na řecký ostrov Chios. Ten není zatím tolik ovlivňován hromadným cestováním a proto budete mít klid a pohodu během dovolené prakticky zajištěnou.

Ostrov stále ještě umožňuje dokonalý odpočinek a relaxaci, turistický průmysl tu rozhodně nenajdete. Na ostrově na vás čeká typická ostrovní atmosféra, lahodná chioská kuchyně a okouzlující středověké památky z dob, kdy ostrov byl na svém vrcholu díky dobrému obchodu s mastikou.

Chios je svou velikostí 5. v pořadí mezi ostrovy Řecka. Zabírá plochu 850 km² a pobřeží měří přesahující 200 km. Nachází se v severovýchodní části Egejského moře, jen několik kilometrů od břehů Turecka.

Po celém ostrově zde rostou tulipány, jasmíny a tymián, v zahradách se daří pomerančům, mandarinkám a dalším citrusům. Jih ostrova se proslavil zpracováním již zmíněné mastiky – jedinečná ostrovní pryskyřice, která má i léčebné účinky.

Na vyznavače vodních sportů tu čekají mohutné vlny, které které zde vznikají větry proudícími od severu. Vychutnat se tak dá surfing, windsurfing a další plachtění. Na vyznavače opalování tady zase čeká celá řada pláží. Každý si najde svoje místečko, kde lze v soukromí odpočívat a relaxovat.

Na výlet se vydejte lodí do Turecka nebo si můžete půjčit auto a vydejte se poznávat krásy ostrova. Pro aktivnější se nabízí půjčení skůtru nebo jízdního kola.

Více informací o Řecku, řeckých ostrovech a oblíbených letoviscích jsou k nalezení na tady.