Jak vyzrát na dluhy? Zkuste osobní bankrot!

Mít dluhy není v zásadě nic špatného, za předpokladu, že si s nimi umíte poradit a v oblasti financí se chováte zodpovědně. V opačném případě se vystavujete značnému riziku, které může mít dalekosáhlé důsledky nejen pro vás, ale i pro vaše blízké. Proto je daleko snazší dluhům předcházet a dříve než si sjednáte jakoukoli půjčku, důkladně zvažte své reálné možnosti. Předlužení lidé tento fakt velmi často podceňují, a pak se nestačí divit tomu, jak jednotlivé události dostanou rychlý spád. Exekutor za dveřmi, na bankovním účtu nula a váš majetek v ohrožení. Co teď? Chcete-li celou situaci ukočírovat, musíte začít jednat. Jednou z možností je například vyhlášení osobního bankrotu, který v prvé řadě zastaví i již probíhající exekuční řízení, a následně o způsobu oddlužení rozhodne soud. Co tedy pro dlužníka osobní bankrot znamená?

Co je osobní bankrot?

Jestliže váš život ovládly dluhy natolik, že nevíte kudy kam a na splátky nezbývají peníze, je nejvyšší čas podniknout patřičné kroky k tomu, abyste se jich zbavili. Pokud budete hrát mrtvého brouka a na výzvy k úhradě od věřitelů nebudete reagovat, věřte, že si nijak nepomůžete. Dlužná částka se bude neustále navyšovat o sankce a úroky, a vy nakonec zaplatíte daleko víc, než kolik jste si původně ujednali. Zpravidla jediným legálním způsobem, jak se dostat z dluhové pasti, je oddlužení neboli osobní bankrot, které vás dokáže zbavit všech dluhů natrvalo. Avšak tak jednoduché to zase není. Oddlužení je zdlouhavý administrativní proces, jež klade na dlužníka vysoké nároky. Vyhlášení osobního bankrotu vyžaduje především naplnění podmínek insolvenčního zákona, který má velmi přísná kritéria a ne každý jim dokáže vyhovět.

Podmínky oddlužení

Abyste vůbec mohli podat návrh na povolení oddlužení, musíte splňovat hlavní požadavky insolvenčního zákona. Ten říká, že je nutné mít závazky alespoň ke dvěma věřitelům a být v prodlení se splátkami nejméně 30 dnů. Dále musíte dostatečně vydělávat a nebo mít majetek.

O způsobu oddlužení rozhodne soud na základě podkladů, které mu doručíte společně s návrhem na povolení oddlužení. Pokud nedodáte všechny požadované dokumenty, případně něco zatajíte, bude se soud domnívat, že oddlužením sledujete nepoctivý záměr a vaši žádost zamítne.

Insolvenční soud nejčastěji volí způsob oddlužení formou splátkového kalendáře, kdy po dobu pěti let musíte uhradit nejméně 30 % svých závazků věřitelům. Splácení probíhá prostřednictvím insolvenčních srážek ze mzdy, takže na živobytí vám zůstane jen minimální nezabavitelná částka. Ta slouží k pokrytí základních životních nákladů nejen dlužníka, ale i všech dalších vyživovaných osob. V případě, že jsou vaše příjmy natolik nízké, že by na oddlužení nestačily, může na splátky insolvence přispívat třetí osoba. Avšak tuto skutečnost je také třeba řádně právními podklady doložit soudu.

Oddlužení zastaví exekuci

Jakmile soud přijme insolvenční návrh, je okamžitě zahájeno insolvenční řízení (do dvou hodin od podání návrhu), což je v celém procesu oddlužení velmi důležitý moment. Nikdo z věřitelů nemůže až do rozhodnutí soudu o úpadku nic po dlužníkovi vymáhat a stejně tak dojde k zastavení i již probíhajícího exekučního řízení. Tím je dočasně ochráněn dlužníkův majetek a exekutor nemůže přistoupit k dražbě. V případě, že by ale soud žádost o oddlužení zamítl, mohli by věřitelé dále pokračovat ve vymáhání svých pohledávek.

Oddlužení má oproti exekuci jednu výhodu v tom, že vás dokáže po pěti letech zbavit všech dluhů natrvalo. Můžete pak začít úplně znovu od nuly. Exekuce však vyžaduje splacení dluhu až do poslední koruny. Co je pro vás nejlepší? Na to vám odpoví odborníci ve finanční poradně, kteří navrhnou optimální řešení vhodné jen a jen pro vás.

Příspěvek byl publikován v rubrice Finance a jeho autorem je fre. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *